• info@uludaggroup.com
  • (0242) 782 41 10

Seramik Kaplama İçeriği

Nano seramik kaplaması hakkında bilinmesi gerekenler dendiği zaman kullanıcıların merakını çeken ilk konulardan birisi de seramik kaplamanın içeriği olarak karşımıza çıkıyor. Aslına baktığımız zaman sabit bir içerikten söz etmek pek mümkün değil. Bu nedenle ideal olan içerik nedir diye sormak çok daha mantıklı.

Elmas, kil, cam, silisyum oksit, kuvars, kaolen, feldspatın, gümüş maddelerinin; kovalent biçimde ve nano teknolojiyle bir araya getirilmesiyle oluşan ürüne nano seramik kaplama adını veriyoruz. Bu maddelerden bazılarını içermeyen ya da farklı içeriklere sahip kaplamalar da mevcut. Fakat yukarıda verdiğimiz maddeleri içeren seramik kaplamalar, otomobillere uygulandığı zaman oldukça sert ve çizilmesi zor bir zemin oluşturuyor. Nano seramik kaplama zaman zaman hiç çizilmez olarak nitelendiriliyor. Fakat bu pek mümkün değil. Kaplama hangi maddeden yapılırsa yapılsın çizilme ihtimali vardır. Nano seramik kaplamayla araçların çizilmesi daha zor hale getiriliyor.

2000’li yılların başında üretilmekte olan ürünlere baktığımız zaman çoğunun yine aynı içeriğe sahip olduğunu görebiliriz. Fakat o yıllarda üretilen ürünler, genellikle cam yoğunluklu bir içeriğe sahipti. Bu da seramik kaplamaların, şimdikine kıyasla daha yumuşak ve dış etkenlere karşı dayanıksız olmasına neden oluyordu.

Nano Seramik Kaplama Zararlı mı?

Zararlı ya da zararsız diyemeyiz, üründen ürüne farklılık gösterir. Sonuçta yüzeyde yer alan boya, kaplamayla birlikte daha sert bir hale geliyor. Bu zamanla boyada çatlakların oluşmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle bilindik markaların ürünlerini kullanmakta ve kalınlığa dikkat etmekte fayda var. Diğer yandan, Nano seramik kaplama ürünlerinin sertlik dereceleri hakkında bazı çelişkiler var. Örneğin; piyasada yer alan bazı ürünler 9H kalınlık sağladığını iddia ediyor. Eğer uygulanacak yüzeydeki boya 2H ise o boya maksimum 4H sertliğe taşınabilir. Bu durumda 9H iddiasının pek akla yatkın olmadığı görülebilir. Ayrıca her ne olursa olsun seramik kaplama uygulamasından zarar görmemek için bir profesyonele yaptırmanız tavsiye edilmektedir.

 

10H Ne Anlama Geliyor?

10H seramik kaplama derecesi, neredeyse elmas seviyesindeki sertlik seviyeleriyle ilişkili değildir, ancak bir işaret veya çizgi görülmeden önce kaplamanın dayanabileceği basınç miktarı.

Bu, arabanızın kaputunu önünüzdeki damperli kamyondan düşen kayadan korumak için çok az şey yapsa da, vernikinize gömülü küçük çiziklerin, sürtünmelerin, girdap izlerinin ve yol kalıntılarının sayısını azaltmaya yardımcı olabilir.

10H sertliğe sahip ürünler, nanoteknolojisi sayesinde artık dünyada otomobil dış koruması için en çok tanınan ürünlerden biri. Bu teknoloji kuş pisliğine, oksidasyona, UV ışını hasarına, çizilmelere ve daha fazlasına karşı korumayı garanti eder!