Araçlarda su tahliyesine izin veren parçalardan biri yedek su deposudur. Asıl görevi basınç fazlalığı durumunda su tahliyesi yaparak motor soğutma suyunun kontrol altına alınarak radyatör ve boruların zarar görmesini engeller. Basınç kontrol altına alınmadığında motor bloğu, radyatör ve hortumları büyük zarar görerek tahrip olur.

Yedek su deposunun su kaynatması ve fokurtu seslerinin gelmesinin  birkaç sebebi olabilir. Sizleri  bu sorunun nedenleri ve çözümleri hakkında kısaca bilgilendirmek istiyoruz.

Aracınız normal sıcaklık değerlerinde olmasına rağmen yedek su deposu su kaynatıyor ise bunun nedeni motor soğutma sıvısındaki antifriz oranı azalmış olabilir. Antifriz oranını ölçülerek normal standartlarda olması sağlanarak problemi çözebilirsiniz.

Motor suyunda normalden fazla basınç oluşması yedek su deposunda suyun kaynamasına neden olabilir. Üst kapak contasının oluşan hararetten zarar görmesi durumunda motor suyuna yağ kaçırabilir.

Araç soğutma sisteminin doğru dürüst çalışmaması da bu soruna neden olabilir. Fan devirlerinin tam randımanlı çalışmaması yedek su deposunun su kaçırmasına neden olarak kısa süreli hararetlerin görülmesine sebebiyet verebilir.

Devirdaim pompasının çalışmıyor veya görevini tam olarak yerine getirememesi hararetin oluşmasına ortam hazırlar. Ciddi bir problem olarak sayılan bu durumda aracın motoru arıza alabilir.

yukarı
Sohbet Başlat
Whatsapp Destek?
Whatsapp Destek
Uludağ Group Müşteri Hizmetleri - Whatsapp Destek