Araç kullanmayı bir çoğumuz seviyoruz bunun psikolojik yararı olmasının yanı sıra seyahat her insanın üzerinde olumlu bir etki bırakmaktadır. Araç kullanmayı ne kadar seviyor olsak da yakıt giderleri bizi kimi zaman zorluyor.  Özellikle yeni bir araç alacağımız zaman otomobilin gücü bir yana fazla yakıt yakmaması da aradığımız nitelikler arasında oluyor.  Bazı otomobillerin yakıtı fazla harcadığı bilinirken, sürüş şeklimiz de fazla yakıt harcamamıza neden olan etkenlerden birisidir.

Yakıt masraflarını azaltmak isteyenler için önereceğimiz püf noktaları sayesinde yakıttan tasarruf edip konforlu seyahatler gerçekleştirebileceksiniz.

1- Aracınızdaki fazla yüklerden kurtulun

Gereksiz ağırlıklar aracınızın kapasitesini arttıracağı için daha fazla yakıt harcamasına neden olacaktır. Arabanızı depo gibi kullanmaktan vazgeçin.

2- Ani frenlerden mümkün olduğu kadar kaçının.

Dur kak kadar ani gaz ve fren hareketleri de yakıt sarfiyatı yaşamanıza neden olur.  Aracınız hareket ettikten en kısa süre de sabit seyir hızınıza ulaşarak, ileri bir görüş mesafesinde kullanarak fren yapacağınız süreyi ayarlayın.

3- Vites geçişlerini hızlı ayarlayın.

Vites geçişlerinde aracın devrini yükseltin.  Yola çıktığınız anda hız kazanmaya başladığınız da vitesi arttırarak mümkün olan hız düzeyinize çabuk ulaşın.

4- Motorun ısınmasını beklemeyin.

Kış aylarında dahi motorun ısınmasını beklemeden yola çıkın.  Motoru çalışır durumda bırakmak yakıt sarfiyatınızı yükseltir.

5- Camlarınızı açık bırakmayın

Yaz aylarında klima kullanmamak adına camları açtığınız da içeriye dolan hava basıncı arabayı arkaya doğru iter ve daha fazla yakıt harcamanıza neden olur.

6- Lastik basınçlarını kontrol edin.

Doğru basınçla şişmeyen lastikler aracın sarsılmasına ve doğru yol kavrayışını düşürür. Üreticinin önerdiği seviye de lastiklerinizin şişirildiğinden emin olun.

7- Uzun yollarda aracınızın hız sabitleyici özelliğini kullanın…

yukarı
Sohbet Başlat
Whatsapp Destek?
Whatsapp Destek
Uludağ Group Müşteri Hizmetleri - Whatsapp Destek