Şehir içi trafik kazalarının birçoğu arkadan vurma şeklinde gerçekleşir. Trafikte can ve mal güvenliğini sağlamak adına belirlenen trafik kuralları araçların seyir halindeyken izlemesi gereken yolu belirlemektedir. Trafik kuralları incelendiğinde bazı hataların asli kusur olarak incelendiği ortaya çıkmaktadır.

Şehir içi trafikte araçlar birbirine çok yakın seyir halinde oldukları için arkadan çarpma ve takip mesafesini doğru şekilde takip etmediği durumlar görülür. Güvenli takip mesafesini takip etmeyerek öndeki araca vurmak asli kusur olarak kabul edilmektedir.

Karayolları Trafik Kanunu’nda 84. maddesinde sürücü hataları ve asli kusurlar açıklanmıştır.  Arkadan vuran araç hep suçludur mantığının istisnai durumları mevcuttur.  Zincirleme kazalarda her sürücü önündeki araçtan sorumlu olduğu ve takip mesafesine uymadığı için asli kusurlu sayılmaktadır.

Ancak otoyolda seyir halinde olan bir araç önüne çıkan bir engel olmamasına rağmen aniden durduğunda ve arkasındaki araç ona çarptığında asli kusur öndeki araçtadır.  Bir sebep olmamasına rağmen aniden duraç trafiğin normal akışını bozarak diğer sürücüleri de tehlike atmış olur…

Share
yukarı
Sohbet Başlat
Whatsapp Destek?
Whatsapp Destek
Uludağ Group Müşteri Hizmetleri - Whatsapp Destek