Heybetli görünümleri, sürücüye daha ilk bakışta güven veren güçleri nedeniyle birçok araç sever büyük araçları kullanmak ister.  Yerden bir hayli yüksek olan bu araçlara halk arasında genel bir terim olarak Jeep denilir. Arazi aracı markası olan Jeep, aslında bir SUV’dur.  Günümüzde çoğu kişi SUV ile Crossover’i birbirine karıştırırken, sadece arabalara tutkun derece de bilgi sahibi olan kişiler bu ayrımın farkında olabiliyor.  Gelin hep birlikte gösterişli Suv ile Crossover arasındaki ayırt edici farkları birlikte bulalım.

SUV, kelimenin tam açılımı spor maksatlı araç anlamına gelen bu araçların ilk modeli 1975 yıl üretimi olan Jeep Cheroke’dir.  Pikap şasisi üzerine oturtulmuş, dört teker çekiş gücüne sahip station wagon araçlardır. Arazilerde güç kaybını önlemek ve daha fazla insan taşıyabilmek maksadıyla üretilmiştir.

Crossover’se gelecek olursak bu terim ilk kez 2008 yılında bir televizyon programında kullanılmıştır. Binek araç şasisi bulunan yerden yüksek ve arazi şartlarına kısmen uyumlu araçlardır. Crossover’lere gerçek arazi araçları demek pek doğru olmayacaktır, görünüşleri her ne kadar benzese de kullanış yönünden farklıdır.  Crossover, SUV’a kıyasla daha fazla konfor sağlayan, rijit, binek rahatlığı veren araçlardır.

Bu iki araç arasındaki en büyük fark şasilerdir, çünkü SUV’larda arazi şartlarında rahatlıkla yol alabilmesi adına özel üretim şasiler bulunmaktadır . Keza body-on-frame tarzı şasi karoser düzenine sahiptir. SUV araç modelleri normalden daha ağırdır.  Crossover araçlar da ise unibody şasi karoser düzeni kullanılır, bu aracın daha hafif olmasını ve sürüş performansını artırmasını sağlar.

İki araç arasındaki fiyat farkı bulur, Crossover Ar-Ge çalışmaları nedeniyle üretim kısmında maliyetlidir bu da fiyatlara yansımaktadır.

Share
yukarı
Sohbet Başlat
Whatsapp Destek?
Whatsapp Destek
Uludağ Group Müşteri Hizmetleri - Whatsapp Destek