Araba kullanan sürücülerin çok iyi bildiği stepne lastik kısaca yedek lastik demektir. Hoş bir durum olmasa da yolda lastiğin paslı bir çivi veya keskin bir taşa denk gelerek patlaması yolda kalmanıza neden olabilir.  Her sürücünün başına bir kez gelen bu durum ancak yanınızda yedek lastik varsa hemen hallolabilir.

Şayet patlamış lastikle arabayı kullanmaya devam etmek jantlara zarar verdiği gibi güvenliğinizi de tehlikeye atmaktadır.  Aracınızın marka ve modeline, lastik ebatlarına uygun bir stepne lastik alıp her duruma hazırlıklı olmak için bagajınızda hazır bulundurmalısınız.

Stepne lastik taktığınızda bir kaç hususa özellikle dikkat etmelisiniz.  Bazı stepne lastik üzerinde araç hız sınırı yazmaktadır, yedek lastik taktığınızda istediğiniz hızda gitmek yerine önerilen hız limitlerini uygulamalısınız.  Verilen maksimum mesafe  80 km’dir ancak siz yine de stepne lastik üzerinde verilen talimatları dikkatlice okumalısınız.

Lastiğiniz patladığında yanınızda stepne lastik yoksa mutlaka lastik onarım kiti olmalıdır.  Bu sayede lastiği geçici olarak kullanabilir ve yolda kalmaktan kurtulabilirsiniz. Aracınızın bagajında yedek lastik, kriko seti, acil durum kitleriyle birlikte mutlaka ilk yardım seti bulundurmalısınız.  Araba kullanmak oldukça keyifli olsa da hesapta olmayan beklenmedik durumlarda hazırlıklı olmalısınız…

Share
yukarı
Sohbet Başlat
Whatsapp Destek?
Whatsapp Destek
Uludağ Group Müşteri Hizmetleri - Whatsapp Destek