Trafik kurallarının ortaya çıkış sebebi bildiğiniz üzere trafikte can ve mal güvenliğini sağlamaktır.  Sürücülerin uymakla yükümlü olduğu bu kurallar trafik düzenini sağlarken, yüzlerce aracın hareketini denetim altına almaktır.  Trafik kurallarının en başlıca özneleri  trafik ışıklarına göre araç kullanmaktır.  İlkokulda verilen eğitimle birlikte yeşil ışıkta geçileceği, kırmızı ışıkta durulacağı ve sarı ışıkta ise hareke hazır olacağı tüm yayalar ve sürücüler tarafından bilinmektedir.

Trafik ışıklarının tarihine bakacak olursak ilk uygulama 1868 yılında Londra’da yürürlüğe girmiştir. O dönem şekil ve yazılardan oluşan trafik ışıkları günümüzdeki gibi 3 renkti. Araç sahipleri ve sürücüler  kırmızı ışıkta geçmenin trafik cezasına tabii olduğunu kesinkes bilseler de sarı ışık ihlalinin cezasının olup olmadığından pek emin olamazlar.

Kırmızı ışıktan sonra yanan ve araçlara hazır ol diyen sarı ışık da doğrudan geçerseniz ceza yemezsiniz.  Ancak siz tam sarı ışığın sönmesine yakın geçmeye çalıştığınızda ve yolun yarısında kırmızı ışık yanarsa ceza kaçınılmazdır.  Aynı zamanda yeni bir sistem olan EDS kamera sistemleri, trafikte sarı ışıkta geçtiğinizi tespit ederse kural ihlali sayarak ceza uygulanır.

Trafik cezaları günümüzde caydırıcı niteliği olması adına oldukça yüksek meblağlara ulaştığı için kendinizi riske atmamanızı tavsiye ediyoruz…

Share
yukarı
Sohbet Başlat
Whatsapp Destek?
Whatsapp Destek
Uludağ Group Müşteri Hizmetleri - Whatsapp Destek