Otomobillerin hareket mekanizması oldukça ilginç bir konudur. Hareket mekanizmasını oluşturan en önemli parçalardan birisi de şanzımandır. Araçların genel hareket işlemlerini sağlayan şanzıman, araçların manuel yada otomatik olmasını sağlayan bulunması zorunlu parçalardan birisidir. Otomobilinizi yakından tanımak, nasıl çalıştığı hakkında genel bir bilgiye sahip olmak istiyorsanız şanzımanın ne işe yaradığı, arıza durumunda ne yapılması gerektiğini bilmelisiniz.

Aracın hızına etki eden, vitesin büyümesi veya küçülmesine etki eden şanzıman, yeni nesil araçlarda ZF şanzımanı olarak yer almaktadır. Alüminyum bir muhafazaya sahip olan şanzıman, iç kısmında sekromeçler, bilyeler, dişliler, miller, vites hilallerini bulundurmaktadır. Motordan aldığı gücü debriyaj balatasının sıkılması için kullanan klasik şanzıman sayesinde vites değişikliği meydana gelir.

2 çeşit şanzıman çeşidi bulunmaktadır, bunlar manuel ve otomatiktir. Ülkemizde en çok manuel şanzıman tercih edilmektedir.  Şanzıman arızaları içerisinde en çok göze batan yağ kaçakları ve dişlerin kırılmasıdır. Bu tarz arızalar kolaylıkla sürücü tarafından fark edilebilir. Direkt olarak çalışmasını engelleyen bu tarz arızalar vites geçişlerini de zorlaştırmaktadır. Şanzıman dişlileri vites kutusunun içinde bir çok parçaya entegre edilmiş halde bulunduğu için teknik bilgi sahibi olmadan değişim yapmanız oldukça zordur.

Aşınma ve yıpranma durumlarında vites kutusunun değişmesi nihai çözümdür. Vites kutusunu açmak için profesyonel yardım almak gerekir çünkü otomatik şanzıman değişimi bütçe olarak pahalıya kaçmaktadır…

Share
yukarı
Sohbet Başlat
Whatsapp Destek?
Whatsapp Destek
Uludağ Group Müşteri Hizmetleri - Whatsapp Destek