Otomobil motorlarının fabrikada eksiksiz olarak üretilip araçlardan bağımsız olarak satışa sunulmasına sandık motor denir. Tüketici olarak görülen araç sahipleri için bozulan motoru yeniden toplamak yerine sıfır bir şekilde satılan sandık motorlar büyük bir alternatiftir.

Sandık motoru tercih eden sürücüler genellikle aracını seven ancak motoru yıprandığı için kullanımda zorlanan araç sahipleridir.  Aracı değiştirmek yerine sorunu motoru değiştirerek çözmektedirler.

Klasik araç sahiplerinin sıkça tercih ettiği bu yöntem oldukça maliyetlidir. Sandık motorlarda kendi aralarında ikiye ayrılır; sıfır sandık motorlar ve çıkma sandık motorlar. Çıkma sandık motorlar arıza ve sorunu olan motorların bakım ve onarımdan geçerek yeniden düzenlenmesiyle satılan motorlardır.

Sıfır sandık motor alınırken dikkat edilmesi gereken en büyük husus motorla aracın uyumlu olmasıdır. Alınacak olan motorun eski motorla aynı güce ve silindire sahip olması gerekir. Sadece boyutuna ve dayanıklılığına bakmak aracın sorunlu olarak çalışmasına neden olacaktır. Motor değiştirirken ilk bakmanız ve dikkat etmeniz gereken nokta tork gücüdür.

Share
yukarı
Sohbet Başlat
Whatsapp Destek?
Whatsapp Destek
Uludağ Group Müşteri Hizmetleri - Whatsapp Destek