Otobüs ve tır gibi ağır vasıta araçlarda yer alan hız kesici retarder, kısaca bir fren sistemidir.  Ağır vasıta araçlardan görece daha hafif olan otomobiller de yer almamasının sebebi ise bu tür araçlarda kampana ve disklerin bulunduğu basit bir fren mekanizmasının bulunmasıdır.

Otobüs ve tır benzeri araçlarda ise birincil ve ikincil olmak üzere iki farklı fren mekanizması kullanılmaktadır. Ağır vasıtalar için vazgeçilmez bir mekanizma olan retarder, kampana ve fren sistemlerine yardımcı olmak amacıyla bulunur. Tekerleklerde bulunan sürtünme prensibiyle çalışan retarder geciktirici olarak da adlandırılmaktadır.  İkincil fren sistemi olarak da bilinen bu mekanizma aracı durdurmak için yeterli değildir asıl görevi yavaşlatmaktır.

Ana fren sistemine yük binmemesini sağlamaktadır, birincil fren sisteminden ayrı olarak çalışır. Ağır vasıta araçların hareket halindeyken yaptığı frenlemelerin çoğunu retarder üstlenmektedir.

Retarder mekanizması birincil fren sistemine yardımcı olarak fren balatalarının daha az kullanılmasına yardımcı olur. Bu sayede fren balatalarında oluşacak aşınmayı en aza indirir. Özellikle de dik yokuşlardan inerken fren boşalması riskini azaltarak daha güvenli bir sürüş deneyimi sunuyor.

Share
yukarı
Sohbet Başlat
Whatsapp Destek?
Whatsapp Destek
Uludağ Group Müşteri Hizmetleri - Whatsapp Destek