Arabalar kul yapımı olsalar da durduk yere bozulmaz, arıza vermezler.  Araçların çalışmamasına neden olan en büyük etken kullanıcıların bakım konusunda özen göstermemiş olmalarıdır. Zamanında yapılmayan periyodik bakımlar aracın bir süre sonra arıza moduna geçmesine neden olur. Otomobillerde meydana gelen en büyük arızalardan birisi motorun önemli parçalarından biri olan pistonun erimesidir. Krank miline bağlı olarak silindirin içinde yukarı aşağı hareket ederek motorun hareketinin devamlılığına sebebiyet veren parça pistonlardır.

Motorun ısınmasıyla birlikte devreye soğutma sistemi girer, soğutma sisteminde gerçekleşen bir sorun motorun soğumasını engelleyeceği için ilk olarak silindir kapak contanın yanmasına neden olur.  Bu olayın akabinde pistonlarda aşırı sıcaklığa istinaden erimeler görülür. Pistondaki erimeler motora zarar vererek revizyon gerektirir. Direkt olarak yanmaya maruz kalan pistonlar, aslında oldukça dayanıklıdır.  Aracınız hararet yaptığınızda yola devam etmek motordaki aşırı sıcaklıktan kaynaklı olarak pistonun erimesine mahal verir.

Erime dayalı olarak pistonların bu halde çalışması şişmesine  neden olduğu gibi silindirlerin aşınmasına, motorun komple elden geçmesine sebebiyet verir.  Motorun sökülmesiyle birlikte arızanın durumu anlaşılırken, silindir kapağındaki değişebilir, gömleklerdeki çizik var ise onlama ile tamir edilmeye çalışılır.  Parça değişimi ve işçiliği yüksek tutan bu arıza size aracın marka ve modeline göre yüksek maliyete patlayabilir…

Share
yukarı
Sohbet Başlat
Whatsapp Destek?
Whatsapp Destek
Uludağ Group Müşteri Hizmetleri - Whatsapp Destek