Heyecan arayan ve adrenalin tutkunlarının sevdikleri bir sürüş dinamiği olan patinaj genel anlamda oldukça tehlikeli bir durumdur. Daha çok kaygan ve buzlu zeminde meydana gelen patinaj, tekerleklerin çekiş gücünü kaybetmesiyle ortaya çıkar.  Tekerleklerin dönmesine rağmen aracın ilerlememesi durumudur, bazı sürüler bunu kasıtlı yaparak farklı bir sürüş denemeyi yaşamak isterler.

Tekerleklerin yolla temasının kesildiği patinaj, sürücüler tarafından kalkış esnasında ayak debriyaj pedalındayken motor devrini 4 bine çıkararak derece gaza yüklenmeleriyle debriyajı anında bırakmaları patinaja sebebiyet verir. Potansiyel tehlike olarak anılan patinaj istem dışı veya isteyerek de olsa araç sürücülerinin hayatını riske atabilecek bir durumdur.

Patinajı önlemenin bazı yolları bulunmaktadır.  Kuru zeminde patinajı önlemek istiyorsanız aracı çalıştırdığınızda debriyajın kavrama noktasını iyice kavramalı ve motor devri 1500’ü bulmadan önce ayağınızı debriyajdan hafif bir şekilde çekmelisiniz.

Patinaj aracın savrulmasına neden olduğu için yüksek hızı sürüşlerde oldukça dikkatli olmasınız. Fren bakımlarını düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Kötü hava durumlarında dikkatli olmalı, takip mesafesini korumalısınız.  Buzlu ve ıslak zeminde dilerseniz patinaj zinciri kullanabilirsiniz.

Yeni model araçlarda olan anti patinaj sistemini devreye sokabilirsiniz.  Aracınız eski ise yüksek hızdan kaçınarak lastiklerinizin diş derinliğini sürekli olarak kontrol etmelisiniz…

Share
yukarı
Sohbet Başlat
Whatsapp Destek?
Whatsapp Destek
Uludağ Group Müşteri Hizmetleri - Whatsapp Destek