Araçların zeminle tek teması olan lastikleri sanıldığından daha büyük bir öneme sahiptir. Otomobilin hareket başlangıcı ve fren fren gibi doğrudan etkileyen lastikler, demirbaş parçalardan biri olarak sayılmaktadır. Performans ve konfor açısından en kaliteli, aracınıza en uygun lastikleri seçmek önemli bir etkendir. Sürüş güvenliği konusunda titiz davranmanız hayati bir önem arz eder ve bu kısımda alacağınız lastikler can güvenliğinizi arttırmanızı sağlar.

Araba lastiği alırken nelere dikkat etmeliyiz diye merak ediyorsanız hemen açıklayalım. Öncelikle aracınızın marka ve modeline göre üretici firma tarafından tavsiye edilen ölçü ve ebatlarda lastikleri seçmelisiniz.  Lastiğin üst yüzeyinde yer alan bu rakam ve semboller, bir nevi lastiklerin özelliklerini açıklayan standartlardır.

Lastiğin yanında bulunan bu rakam ve harfler lastiğin ebatlarını tanımlar. Lastiğin milimetre cinsinden genişliğini, yanak yüksekliğinin lastik sırt genişliğine olan oranı, radyal türünü, jant ölçüsünü, yük endeksini ve hız endeksini karşılar. Aracınız için doğru ebatlarda lastik aldığınızdan emin olmak için eski lastiklerin üzerinde yazan rakamları kontrol edebilirsiniz.

Doğru ebat ve ölçülerde lastikleri belirledikten sonra lastik çeşidine dikkat etmelisiniz. Oto lastikler mevsimlere göre özel üretilmektedir. Kış aylarında karlı ve soğuk havalarda kullanmak için kış lastikleri, havanın sıcak olduğu yaz mevsiminde yaz lastikleri ve ılıman bölgeler için üretilen 4 mevsim lastikleri arasından tercih yapmalısınız.

Share
yukarı
Sohbet Başlat
Whatsapp Destek?
Whatsapp Destek
Uludağ Group Müşteri Hizmetleri - Whatsapp Destek