Otomobil sahipleri kullandıkları aracı kendilerine göre yeniden yapılandırıp kişiselleştirmek isteyebilirler. Nitekim aracın standart özelliklerinin yanı sıra özgünleştirmek adına yapılan modifiye uygulamaları dış görünüm veya motor gücünü arttırmak üstüne şekillenir.  Avrupa’da üretilen araçların vergilendirme işlemleri emisyon gücü üzerinden ayarlandığı için araç ürecileri yasal olarak uyum sağlayabilmek adına motor gücünü çeşitli yazılımlarla kısıtlarlar.

Ülkemizde bu konuda katı kurallar olmadığı için Avrupa menşeili araçlarının motor gücü kapasitesini arttırmak isteyen kişiler motora yazılım attırmayı seçerler. Motor gücünü ve torkunu arttırmak için atılan bu yazılımların araçlara zarar verip vermediği ise merak konusudur.

Tork gücü arttığında daha az yakıtla daha fazla enerji üreten araçlar normal kullanımda yakıt tasarrufu sağlayabilirler. Ancak motor gücünü arttırmak isteyen sürücüler genellikle araçlarını daha hızlı kullanmak istedikleri için bu işlemi yaptırırlar.  Bu yüzden hızlı bir sürüşü tercih ettikleri için yakıt tasarrufu görülmez.

Motora yazılım atılma aşamasında motorun durumu oldukça önemlidir.  Ömrünü tüketmeye yaklaşmış motorlara yazılım atılması sakıncalıdır.  Nitekim motorun kapasitesini aşmayı planlayan yazılımlar mekanik olarak arızaların ve  sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Yazılım modifikasyonu profesyonel kişilerce yapılmadığında ciddi maddi hasarlar oluşabilir.

Share
yukarı
Sohbet Başlat
Whatsapp Destek?
Whatsapp Destek
Uludağ Group Müşteri Hizmetleri - Whatsapp Destek