Motor yağının eksilmesi sonucu motor ciddi hasar görebilir.  Araçların en önemli parçalarından biri olan motor arızaları emek ve parça konusunda en masrafları arızalardan biri olarak kabul edilir. Araç sahipleri belli periyotlarla motor yağını kontrol ettirmelidir. Motordaki yağın eksilmesinin tek bir nedeni yoktur, farklı sebepler yüzünden eksilme yaşanabilir.  Bu yüzden iyi bir şekilde gözlemlenmesi gerekmektedir.

Motor yağının eksilmesine neden olan en yaygın sorun motor silindir kapak contasının görevini yerine getiremeyecek duruma gelmesidir. İşlevini yitiren kapak contası motorun dışarıya yağ sızdırmasına neden olabilir.  Kolay giderilebilen bir arızadır, silindir kapak contası değiştirilerek problem hemen çözülür.

Motor silindir kapak contasının yanması veya işlevini yitirmesinden kaynaklı olarak motor yağının motor bloğunda yer alan su kanallarına karışması daha büyük bir sorundur. Üst kapak ve motor bloğu arasındaki contanın değiştirilmesi gerekir, aksi taktirde su kanallarına yağ kaçması radyatör suyuna da yağ sızmasına neden olabilir.  Radyatör yağ yüzünden tıkandığında motor yeteri kadar soğumadığı için aracınız hararet yapar.

Motor yağının silindirlere ulaşması silindirlerde yağ yakılacağını anlamına gelir, bu da araç egzozundan mavi duman çıkmasına neden olur.

Supap keçelerinin özelliğini yitirmesi yada aşınması da motor yağının sızmasına neden olabilir. Turbo silindirlerine yağ sızması silindirlerde yağ yakılmasına neden olur.  Egzozdan mavi duman çıkarken, turbo borularının kontrol edilmesi gerekir.

Külbütör kapağının gevşemesi veya görevini yapamayacak duruma gelmesi yağ kaçırmasına neden olur. Yağ contasının bozulması, yağ soğutucunun yağ sızdırması suya yağın karışmasına neden olabilir…

Share
yukarı
Sohbet Başlat
Whatsapp Destek?
Whatsapp Destek
Uludağ Group Müşteri Hizmetleri - Whatsapp Destek