Araba dünyasını yakından takip edenler ve otomotiv meraklıları motor hacmi konusunda mutlaka bir fikre sahiptir.  Ancak yeni araç sahibi olacakların kafalarını karıştıran motor hacmi ve yakıt tüketimi üzerinde ki etkisini sizler için açıklamak istiyoruz.  Öncelikle motor hacminin ne olduğunu açıklayalım, motor hacmi aracın silindirlerinden itibaren hava ve yakıt karışımının toplamıdır.

Yeni bir araç almayı düşünenler performans değerleri, yakıt tüketimi yanında motor hacmine de öncelik vermektedir. Motor hacmi cc olarak ifade edilirken, hesaplama da onda bire yuvarlanarak litre bazında tanımlanır. Aracın büyük veya küçük motorlu olarak sınıflandırılması da motor hacmiyle yakından ilgilidir.

Yakıt tüketimini etkileyen bir çok faktör bulunur, lastiklerden sürüş şekline kadar birçok ayrıntı yakıt tüketimini birebir etkiler. Tahmin ettiğiniz üzere motor hacmi de yakıt tüketimini etkileyen noktalardan biridir. Motoru çalıştıran yakıt hava karışımı silindirin hacmiyle birlikte arttığı için yüksek hacimli motorlarda yakıt tüketimi de artmaktadır.

Küçük motorlar daha iyi bir yakıt verimliği sağlasa da performans açısından düşüktür. Taşıt vergileri açısından da küçük motor hacmine sahip araçlar yaş aralığı aynı olsa dahi daha düşük vergiye tabidir. 4001 cc ve üstü motor hacmine sahip araçlar daha yüksek vergilere tabidir…

Share
yukarı
Sohbet Başlat
Whatsapp Destek?
Whatsapp Destek
Uludağ Group Müşteri Hizmetleri - Whatsapp Destek