Bir otomobil alacağımızda dikkat ettiğimiz iki büyük unsur vardır, bunlardan ilki aracın performansı diğeri ise dış görüntüsüdür.  Kadınların dış görselliğe ne kadar önem verdiğini bilsek da araç alımında erkeklerde estetiğe en az onlar kadar önem verir.

Bizleri cezbeden araçların renkli boyaları ve ışıl ışıl görüntüsü otomobili alma şevkimizi iki katına çıkarır.  Arabanın makyajı olarak da adlandırılan boya aynı zamanda aracın dayanıklılığını arttırmak amacıyla geliştirilmiştir.  Teknolojiyle birlikte gelişen araç boyaları metallik ve opak boya olarak sınıflandırılabilir.

Metalik cila boya neredeyse 60 yıldır otomotiv sektöründe, çok katmanlı yapısıyla diğer boyalardan kolaylıkla sıyrılıyor. Göz alıcı görüntüsü ve sağlamlığıyla öne çıkan metalik cila boyası üretimi kadar uygulaması da zordur. İki katmandan oluşan metalik boyanın farklı bir teknikle üretildiği ve zahmetli olduğu için maliyeti de aynı oranda yüksektir.

Uzun ömürlü olan bu boya cinsinin buharlı yıkama yöntemiyle temizlenmesi tavsiye edilir.  Yıkama sonrasında mutlaka kurulanmalıdır, aksi halde iz kalacaktır. Yıkama esnasında dert fırçalar yerine yumuşak sünger kullanılması gerekir.  Araç alırken metalik mi yoksa opak boyamı diye karar veremiyorsanız hemen kıyaslama yapalım.

Parlak ve göz alan renklerden hoşlanmıyorsanız daha mat görünen opak boyayı tercih edebilirsiniz. Opak boyalar ne yazık ki metalik boyalar kadar dayanıklı değildir ancak çizik oluştuğunda fazla göze batmaz..  Metalik boyalarda oluşan çizikler olduğu gibi göze çarpmaktadır, tamirat sonrası orijinal renge döndürmek isterseniz aracın boya koduna göre işlem yaptırmalısınız…

Share
yukarı
Sohbet Başlat
Whatsapp Destek?
Whatsapp Destek
Uludağ Group Müşteri Hizmetleri - Whatsapp Destek