Uludağ Group LPG Dönüşüm

ÜCRETSİZ CHEKUP HİZMETİMİZDEN YARARLANMAK İÇİN FORMU DOLDURABİLİRSİNİZ

Merak Ettiğiniz Tüm Soruları Ustalarımız Cevaplasın





ULUDAĞ GROUP VIP HİZMETLERİMİZ





Aracınız siz nereden isterseniz alınıp istediğiniz yere teslim edilir. İşlem sürecinde işlemler hakkında size özel olarak belirlenmiş ustanız ile birebir görüş ve sorularınız için detaylı bilgi aktarabilirsiniz. İstenildiği taktirde yapılan işlemler telefonuna foto olarak gönderilebilir. Yapılan mekanik onarım yada LPG montajı sonrasında 7/24 yol yardım hizmeti alabilirsiniz. İşlemleriniz sürecinde yedek araç temini İşlem sonrasında ücretsiz iç dış araç kuaför hizmeti. Bulunduğunuz yerde ödeme imkanı.


TAM 22 YILDIR SİZİNLEYİZ



Uludağ Group 1997 yılında Antalya’da Otogaz Dönüşüm Sistemleri üzerine çalışmaya başlamış olup zaman içerisinde Akdeniz'in en büyük LPG ve Oto Servisi olmayı başarmıştır. Kurulduğu yıldan bugüne hep çok çalışan genç kadrosuyla teknolojiyi takipte kalmış ve kullanmıştır. Yeni fikirlere oldukça önem veren ve genç beyinlerin görüşlerine açık olan yönetim anlayışı dünya markalarını Türkiye’de tanıtmamıza olanak sağlamıştır. Yurt dışı iş ortaklarıyla beraber her sene rutin olarak toplantılar gerçekleştirip yeni ürünler piyasaya sunma konusunda çalışmalarımız devam etmektedir.

Servis Bakım & Mekanik Onarım

Aracınızı Usta Ellere Bırakın

PERİYODİK BAKIM NEDİR?
NELERİ KAPSAR?

  • Periyodik bakım aracınıza düzenli olarak (10.000 km) de bir kez yada (1 yılda) gerçekleştirilmesi gereken yağ değişimi, filtre değişimi, lastik kontrolleri ve genel bir değerlendirmeyide içerisine alan araç bakımıdır. Aracınızda problem olsun yada olmasın düzenli aralıklarla yaptırmanız gereken önemli bir araç muayene işlemidir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta doğru malzeme kullanımı ve profesyonel işçiliktir.Uludağ Group bünyesinde her marka ve model aracınıza periyodik bakımı gönül rahatlığı içerisinde yaptırabilirsiniz.

Servis ve Bakım

Atölyeden Resimler

blog-image
blog-image
blog-image
blog-image
blog-image
blog-image


SIKÇA SORULAN SORULAR



Aracınızaki mevcut sorunları ve oluşabilecek sorunların tespiti ve önemlemi alınması için periyodik bakım ve araç bakımları düzenli olarak yapılamlıdır.

Motor Yağı
Yağ Filtresi
Hava Filtresi
Polen Filtresi
Kartel Tapası

Her aracın çalışma prensibi marka model ve silinidr hacmine göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple ustalık çok önemldir.Ustanın gelen araç ile alakalı bilgi ve tecrübe sahibi olması gerekir.

Her aracın çalışma prensibi farklılık gösterdiği gibi kullanılacak ürünlerde farklılık göstermektedir. Motor yağı ve filtreler dahil olmak üzere araç markasına uygunve onaylı ürün olması zorunludur. Marka onayı olmayan merdiven altı üretilen ürünler kesinlikle kullanılmamaktadır.

Aracınızda gözle görülür şekilde performans değişikliği olur. Yakıt tüketimi artar. Filtreler tıkandığı için istenmeyen kokular medyana gelir. Motor yağında özelliğini kaybettiği için her parça risk altına girer.
Mekanik onarım otomobilin motorunda şanzumanında ön düzennide elektrik ve elektronik aksamında dahil olmak üzere parça değişikliği ve onarımıda içine alan hizmettir.
Her aracın çalışma mantığı farklı olduğu için manuel ve otomatik şanzuman onarımı farklılıklar göstermektedir. Bu hususta ustanın bilgisi birikimi ve tecrübesi çok önemlidr. İşinde uzman bir usta ön görü ve tecrübesiyle ileride oluşabilecek daha büyük sorunları tepbit edebilir.
Ön düzen aracın süspansiyon sistemi ve aks sistemi rot rotil dahil olmak üzere bir çok bölümden oluşur. Bu sistem içerisinde oluşablecek arızalardan tümüne ön düzen arızası denir.
Periyodik bakım esnasında aracın 4 tekeri sökülür. Balata ve disk kontrolü yapılır. Balatalrın aşınma süreci araç sürücüsüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Ortalama 30.000 km'de balataların değiştirilmesi tavsiye edilir. Aksi taktirde frene bastığınız zaman titremeler ve değişik sesler çıktığını görebiliriz.

Tercih edeceğiniz servisin yada arıza testip cihazlarını oluşturan sistemin aracınıza müdahale edecek ustaların tecrübesi kullanılan ürünlerde araç parça onayının olması,yapılan işlemlerin sistem üzerinde kayıt altına alınması ve firmanın yapılan işin arkasında durması garanti vermesi en önemli hususlardır.