Benzin fiyatlarının arttığı ve sürücüler için büyük bir maliyet oluşturduğu yadsınamaz bir gerçektir. Dolayısıyla benzinli araçlarda LPG kullanımı artmış, sürücüler yakıt anlamında genelinde %40 tasarruf sağlamışlardır. Otomotiv sektörünün hızlı bir şekilde gelişmesi ve büyümesiyle birlikte LPG sistemi üreten firmalarda eş doğrultuda ürünlerinin yapılarını bu gelişmelere hazırlıyor. Günümüzde en çok tercih edilen LPG sistemleri ve kat ettikleri gelişim serüvenlerini sizlerle incelemek istiyoruz.

Temelinde bakılacak olursa marka fark etmeksizin kullanılan 4 adet LPG  tipi bulunmaktadır.

1- Sıvı LPG püskürtme sistemleri

2- Çok noktadan enjeksiyonlu LPG sistemleri

3- Çok noktadan enjeksiyonlu sıralı LPG sistemleri

4- Tek noktadan mikserli LPG sistemleri

Sıvı LPG püskürtme sistemleri: Teknolojik özellikleriyle öne çıkan sıvı LPG sistemlerinde ekstradan enjektör bulunmaz. Motorun kendi içinde bulunan benzin püskürtme enjeksiyonlarını kullanır, bu sayede LPG gaz halinde değil sıvı halinde püskürtülür.

Çok noktadan enjeksiyonlu LPG sistemleri: Yakıt enjektörleri mevcuttur, emme manifoldu delinerek tüm silindirler için ayrı şekilde emme subapların önüne monte edilir. Silindirlere gaz halinde LPG püskürtme işlemini yaparlar ve yakıt püskürtme işlemi hiç kesilmez.

Çok noktadan enjeksiyonlu sıralı LPG sistemleri: Her bir silindir için ayrı yakıt enjektörleri bulunurken, motorun çalışma mekanizmasına eş olarak silindirlere sıralı bir şekilde gaz halindeki LPG püskürtülür.

Tek noktadan mikserli LPG sistemleri: Karbüratörlü ve enjeksiyonlu motorlarda sıvı olarak depodan LPG alarak buharlaştırıcı yardımıyla gaza çevirir, yakıt emme hattına iletir. Miksere yani karıştırıcıya iletilerek motora gönderimi yapılır.

Share
yukarı
Sohbet Başlat
Whatsapp Destek?
Whatsapp Destek
Uludağ Group Müşteri Hizmetleri - Whatsapp Destek