Araçların en önemli parçalarından biri olan lastikler, fren ve yol tutuşundan yakıt tasarrufuna kadar bir çok konuda söz hakkına sahiptir. Araçların zeminle temasını oluşturan yegane parçalar olan lastikler, sürüş güvenliği açısından can ve mal güvenliğiniz açısından da büyük önem taşır. Konforlu ve güvenli bir sürüş için ara ara düzenli olarak lastiklerinizi kontrol etmeli, lastik basıncını önerilen seviye de tutmalısınız.

Ortalama olarak oto lastiklerinin ömürleri 4 yıldır.  Lastiklerinizin bakımlarına dikkat ettiğiniz mühletçe lastiklerden alacağınız verimi yükseltebilirsiniz. Ancak aşağıda dikte edeceğimiz belirtileri fark ettiğiniz anda lastiklerinizi mutlaka değiştirmelisiniz.

  • Eşit şekilde aşınmayan lastikler
  • Lastik sırtında oluşan aşınmalar
  • Lastiklerin duvarlarında oluşan kabarmalar ve şişkinlikler
  • Lastik dış yüzeyinde oluşan çatlak ve kesikler
  • Sürüş esnasında görülen aşırı titreme

Lastiklerinizin basınç değerlerinin bir takım olarak eşit olduğundan emin olmalısınız, aksi taktirde lastikleriniz çabuk aşınabilir. Lastik üreticilerinin önerdiği basınç seviyesine uymalı, düzenli aralıklarla kontrolünü sağlamalısınız.  Mevsime uygun lastik kullanmak güvenliğiniz ve yakıt tasarrufu açısından büyük bir yatırım olarak görülmelidir…

Share
yukarı
Sohbet Başlat
Whatsapp Destek?
Whatsapp Destek
Uludağ Group Müşteri Hizmetleri - Whatsapp Destek