Otomobillerin ve diğer motorlu araçların en önemli parçalarından birisi lastiktir.  Zeminle aracın temasını sağlayan tek öge olan lastiklerin yapısal ve teknik özellikleri oldukça önemlidir.  Yeni lastik alırken bu özellikleri göz önünde bulundurarak aracınızın için en uygun marka ve modeli seçmelisiniz.  Bildiğiniz üzere lastik üreticileri ve çeşitleri de çoktur, aracınızın performansını arttıracak ve yakıt tasarrufu sağlayacak nitelikteki lastikleri almalısınız.

Yeni bir lastik almadan önce son kullandığınız lastiğin yanak kısmında belirtilen referans bilgilerini okumalı ve bilgi sahibi olmalısınız. Lastiğin yan duvarları olarak görülen yanak kısmında bu bilgiler kabartmalı şekilde yazılıdır. Kabartmalı bu semboller ve sayılarda lastiğin teknik bilgileri yer almaktadır.  Lastiğin sırt genişliği, jant boyutu ve ebat bilgileri yer alır.

Nitekim lastiğin üzerinde bulunan hız endeksi harflerle gösterilmektedir. Hız endeksi lastiğin güvenli bir şekilde maksimum ulaşabileceği hızı göstermektedir. Ancak lastiğin üzerinde yer alan hız endeksine göre sürüş tarzınızı belirmekte doğru bir seçenek değildir.  Çünkü lastik üretilirken belirlenen bu yük ve hız endeksi laboratuvar similasyonlarında belirlendiği için, sürüş esnasındaki faktörlerin etkisini barındırmamaktadır. Sürüş esnasında bir lastiğin kapasitesini etkileyen etmenler ekseriyetle lastiğin yaşı, durumu, yolun sıcaklığı ve lastiklerin ne kadar şişirilme durumudur…

Share
yukarı
Sohbet Başlat
Whatsapp Destek?
Whatsapp Destek
Uludağ Group Müşteri Hizmetleri - Whatsapp Destek