Yeni nesil otomobiller de motor sistemlerini kontrol altında tutmak, doğru çalışıp çalışmadığını tespit etmek amacıyla birçok sensör kullanılmaktadır.  Güvenliğin ön plana çıktığı bu yeni teknolojik sistem, aracın dört dörtlük çalışması prensibine dayanmaktadır. İşlevleri düzenlemek, bilgi saptaması yapması yapmak üzere geliştirilen sensörlerin arasında öne çıkanlardan birisi ise oksijen sensörüdür.

Bir diğer adı Lambda olan sensör içten yanmalı motorlarda bulunmaktadır. Güç üretimi sağlamak için hava ve yakıt karışımının yanması gerekmektedir.  1 gram yakıt ortalama 14,7 gram hava ile yanarken ne yazık ki ideal orana ulaşmak laboratuvar ortamlarında ki kadar kolay olmuyor.  İçten yanmalı motorlarda bir miktar hava veya yakıt yanmadan kalırken, bu kısımda oksijen sensörü devreye giriyor.

Yanmayan havayı saptayan oksijen sensörü, bir sonraki yanacak olan hava ve yakıt karışımını ayarlayarak aracın beynine yakıtın oksijenden zengin veya zayıf olduğu bilgisini aktarıyor.   Kontrol ünitesi lambdanın ilettiği bilgiyle geri beslemeyi aktif ederek yakıt değişimini sağlıyor.

Güçlü bir yapıya sahip olan oksijen sensörü kalitesiz yakıt kullanımında arızalanabilir. Hava filtresinin zamanında bakım yapılmaması da oksijen sensörünün aşınmasına sebep olabilir…

Share
yukarı
Sohbet Başlat
Whatsapp Destek?
Whatsapp Destek
Uludağ Group Müşteri Hizmetleri - Whatsapp Destek