Ara soğutucu olarak da bilinen İntercooler, radyatör gibi motorun soğuması için geliştirilmiş bir sistemdir.  Daha çok yüksek performanslı araçlarda görebileceğiniz bu sistem, yüksek sıcaklık üreten parçaların soğutulması ve daha verimli çalışması adına özel olarak geliştirilmiştir.

Turboşarjlı motorlarda kullanıldığı gözlenen intercooler, havadan havaya bir radyatör olarak da tanımlanabilir.  Turbodan gelen sıcak hava bir uçtan girerek motora iletilmeden önce ara soğutucuda soğutulur.  Turbodan çıkan yüksek basınçlı sıcak hava direk motora ulaştığında zarar vereceği için mutlaka soğutulması gerekir.

Turboşarjlı motorlarda kullanımı görülen ara soğutucuya, atmosferik basınçlı normal motorlarda kullanıma gerek duyulmaz. Motora giden sıcak havanın soğumasını sağlayan iki çeşit intercooler vardır, bunlar;

1- Havadan Havaya İntercooler; Turbodan gelen sıcak havayı soğutmak için atmosferdeki havadan yararlanır. Dışarıdan gelen soğuk hava, soğutma kanatçıklarından gelen ısıyı emerek sıcaklığın düşmesini sağlar. Kurulumu kolay ve maliyeti düşüktür.

2- Havadan Suya İntercooler: Basınçlı sıcak havayı soğutmak için transfer aracı olarak suyu kullanır.  Ara soğutucudan pompalanan su hortumlardan geçen sıcak havayı emerek soğutur. Boyutları küçük olduğu için yer tasarrufu sağlar.

Share
yukarı
Sohbet Başlat
Whatsapp Destek?
Whatsapp Destek
Uludağ Group Müşteri Hizmetleri - Whatsapp Destek