Engelli bireylerin günlük hayattaki en büyük problemlerinden biri ulaşımdır.  Nitekim engelli bireylerin hayata daha fazla dahil olmaları ve her alanda yaşama katılmaları teşvik edilmektedir. Ulaşım problemlerini kolaylaştırmak adına engelli bireylerin sıfır araç alımlarında özel tüketim muafiyeti uygulanmatkadır.

Engelli araç alımında indirim imkanı ve muafiyet sağlanırken, aracı olacak kişide rapor etkeni aranmaktadır. Engel raporunun %40 olması şartı aranmaktadır. Rapor süreli olarak verilmişse bitmeden 6 ay önce başvuru yaparak ÖTV indiriminden faydalanabilir.

Engelli bireyin raporu %90 üzerinde ise ÖTV istinasından faydalanabilir ve aracı kullanma şartı aranmaz  Ancak aracı kullanmak istiyor ise aracın kullanabileceği şekilde düzenlenmesi şartı aranmaktadır. Vergi muafiyetinden yararlanarak engelli araç alımı yapılmak isteniyorsa aranacak olan şartlar aşağıdaki gibidir.

  • Bireyin T.C. vatandaşı olması ve 18 yaşını doldurmuş olması
  • Engelinin derecesini gösteren raporun tam teşekküllü devlet hastanesinden alınmış olması
  • Alacağı aracın sıfır olması ve 5 yıl boyunca satışının yapılmaması
  • Raporu %90’dan az olan bireylerin engelli yeni tip B sınıfı veya H sınıfı ehliyeti olması
  • Raporu %90 üzeri olan bireylerin kendilerine bir vasi tayin etmesi ve aracında vasi üzerine tescil edilmesi gerekmektedir…
Share
yukarı
Sohbet Başlat
Whatsapp Destek?
Whatsapp Destek
Uludağ Group Müşteri Hizmetleri - Whatsapp Destek