Araçlar teknik makinalar olduğu için bütün parçaları komplike bir şekilde çalışması zorunludur.  Bu sebeple sizin basit parçalar olarak gördüğünüz her sistemin düzenli bir şekilde çalışıyor olması gerekir.  Nitekim egzoz da otomobil ve motorlu araçlar için hayati önem taşıyan parçalardan biridir.

Motor da yanmakta olan akaryakıt gaz çıkışının dışarıya aktarılmasını sağlayan tertibattır. İçten yanmalı motorlarda gazın dışarıya sağlıklı bir şekilde aktarımını sağlayan egzoz, zamanla kurumla dolabilir. Aracın düzenli bakım yapılması gereken parçalarından biri olan egzozda biriken kurumun temizlenmesi zorunludur. Egzozun tıkalı olması çevre kirliliğine neden olurken aracın zamanla yavaşlamasına, ses çıkarmasına ve performansının düşmesine neden olur.

Egzozun tıkanmasına neden olan oluşumlara baktığımızda ucuz akaryakıt kullanımı, motorda oluşan hararet, yanlış buji seçimi, oksijen sensörünüm arıza vermesi, yakıt sistemlerinde meydana gelen arızalar neden olabilir. Egzoz bakımı periyodik bakımı içerisinde yer almaktadır.  Son bakımı beş yılı aşan araçlarda egzoz da kurum ve yapışkan sıvılar haricinde delinmeler veya çürüme olayları görülebilmektedir.

Egzoz tıkanması araç servislerinde emme manifoldu temizliği veya enjektör temizliği ile giderilebilir.  Egzoz da meydana gelen çürüme ve delinmeler kaynak veya parça değişimi ile mutlaka giderilmesi gereken hasarlardır.

Share
yukarı
Sohbet Başlat
Whatsapp Destek?
Whatsapp Destek
Uludağ Group Müşteri Hizmetleri - Whatsapp Destek