Kış aylarının gelmesiyle kullanılmaya başlanacak olan araç kaloriferleri otomobillerin en az bakımı yapılan aksamıdır.  Tüm yaz boyunca kullanıma ihtiyaç duyulmadığı için zamanla bazı sıkıntılar vermeye başlayan araç kaloriferleri sıcak üflemek yerine soğuk üflemeye başlayabilir. Büyük bir sorun gibi görünse de kolaylıkla çözülebilen basit bir problemdir.

İlk  olarak araçların kaloriferi neden ısıtmaz olası sebepleri açıklayalım. Motor suyunu devir daim ettirerek sıcak hafa üfleyen araç kaloriferlerinin içerisinde ince kanallar mevcuttur.  Kalorifer radyatörlerinde oluşan herhangi bir tıkanma su girişini engelleyebilir.  Buna sebep olanda motor suyunda görülen paslanma, tortu ve atıklardır. Aracın kaputunu kaldırarak torpido aksamında bulunan giriş ve çıkış borularının herhangi birisinin soğuk olması halinde kalorifere sıcak su ulaşmadığını hemen anlayabilirsiniz. 

LPG’li araçlarda motor soğutma suyuna ek olarak bağlanan hortumlar yanlış bir şekilde bağlandığında kalorifer aksamına sıcak su girişi olmayabilir..  Montaj hatası nedeniyle kalorifer büyük ihtimalle soğuk üfleyecektir.

Kalorifer peteğine ulaşmayan sıcak suyun bir başka nedeni ise kaçak ve hava sorunları olabilir.  Motor soğutma suyunun iletimi için kullanılan su tesisatında oluşan tıkanıklık, hava ve kaçak kaloriferin ısıtma sorunları yaşamasına neden olabilir.  

Yukarıda saymış olduğumuz bu arızaların çözümü usta kişiler tarafından yapılmadır. Daha öncesinde konuyla ilgili bir tecrübeniz yok ise aracınızı teknik servise götürerek arızayı kolaylıkla ortadan kaldırabilirsiniz…

Share
yukarı
Sohbet Başlat
Whatsapp Destek?
Whatsapp Destek
Uludağ Group Müşteri Hizmetleri - Whatsapp Destek