Dünyanın en büyük araba markalarından biri olan BMW hakkında şaşırtıcı bilgileri öğrenmeye hazır mısınız?  Bu yıl kuruluşunun üzerinden 99 sene geçmiş olan araba devi, 7 Mart 1916 yılında kuruldu.  Bayerische Flugzeugwerke adıyla uçak motoru üreten BMW, irtifa ve hız konusunda ki meşhur başarısını buradan elde etmiştir.

Uçak şeklinde bir bina inşa edecek kadar çılgın fikirlere sahip olan BMW, kendi Lamborghini’sini de üretmekle kalmamış 1960’da genel merkezini 4 silindirli motor şeklinde tasarlamıştır.

 

Bu gördüğünüz uçak o dönemde 32 feet yüksekliğe çıkarak  rekor kırmıştı. Bavarya’nın asil renklerini yansıtan mavi beyaz logosu sonradan geliştirilmiştir. Uçak motoru ürettiği dönemde farklı bir logo kullanıldığı biliniyor.

Uçak motorundan otomobil üreten firmanın ilk ürettiği araba sadece 15 beygir gücündeydi. Birinci Dünya savasından sonra imzalanan Versay antlaşması sonrası savaş uçaklarının üretiminin yasaklanması üzerine BMW Dixi 3/15’i üretti. Üretilen araba İngiliz Austin Modelinin öne çıkan en büyük özelliği ilk olarak BMW’ye üretilen şasiydi.

Sadece arabayla kalmayan firma 1937’de ilk motosikletini üretti. Dönemin en hızlısı olan bu motosiklet oldukça sevildi. 1959 yılında yaşanan soğuk savaşın etkisinde kalan BMW neredeyse Mercedes’e satılacaktı, sonradan bulunan bir yatırımcı sayesinde varlıklarını koruyabildiler.

 

40 yıldır elektrikli otomobil üreten BMW, ilk modelini 1972’de çıkardı.  1962 yılında çıkarmış oldukları motor biraz değiştirilerek 1983’de 1400 hp çıkarak Nelson Piquet aracı 20 yıllık motorla Dünya Şampiyonluğunu kazandı….

Share
yukarı
Sohbet Başlat
Whatsapp Destek?
Whatsapp Destek
Uludağ Group Müşteri Hizmetleri - Whatsapp Destek