Günümüzde bakıldığında atmosferik motorun yerini turboşarjlı motorlar almıştır.  Bunun nedeni turbo motorların daha az hacimli olması ve hava basıncı açısından aşırı beslenmesidir.  Atmosferik motorlarda silindire ulaşan hava için ekstra bir ekipman olmamasıdır, pistonların aşağı yukarı yaptıkları hareket sonucunda oluşan vakum ile silindire hava girişi yapılır.

Turbo motorlarda hava, egzoz gazlarından ve direkt motorun kendisinden sağlanır.  Hava basıncı  15 ile 30 Bar arasında iken atmosferik motorlarda hava basıncı 1 Bar’dır. Atmosferik motora aşırı besleme sistemi takıldığında turbo motor elde edilebilir. Aşırı besleme yüksek hava basıncı ile daha fazla havanın emilmesine neden olur.

İki motor birbiriyle kıyaslandığında atmosferik motor LPG dönüşümüne daha uygunken, turboşarjlı motorlar nispeten daha az uygundur.  Avantaj yönünden turbo motorlar daha çok tercih edilmektedir, daha az yakıt kullanımı sağlarlar. Turbo motorlar yüksek basınçla silindire hava gönderdikleri için daha fazla güç ve tork üretimi gerçekleştirirler. Turbo motorların hacmi daha küçük olduğu için üretim maliyetini düşürüp araca daha fazla performans sağlarlar.

yukarı
Sohbet Başlat
Whatsapp Destek?
Whatsapp Destek
Uludağ Group Müşteri Hizmetleri - Whatsapp Destek