Teknolojinin her alana girmesiyle birlikte otomotiv sektöründe bilgisayarlı motor kontrol sistemleri, çeşitli sensörlerle birlikte motorun performansını arttırmak ve emisyonlarını ve diğer işlevleri düzenlemek için çalışır. Araç için veri oluşumunu sağlayan sensörler düzgün çalışmadığında yakıt tüketimiyle birlikte sürüş problemleri de ortaya çıkmaktadır. Otomobillerde yer alan lambda sensörü önemli bir role sahiptir.

Lambda sensörü olarak bilinen Oksijen sensörü; motordan çıkan egzoz gazlarının içerisinde yanmamış halde kalan oksijen miktarını ölçmek için kullanılır. İdeal hava yakıt karışımları ancak laboratuvar ortamında sağlanabildiği için oksijen sensörü bu kısımda devreye giriyor. İçten yanmalı motorlarda belirli oranlarda hava ve yakıt karışımı birleşerek motorlara güç üretimi sağlar.

Egzozdan çıkan gazlarda yanmamış oksijeni saptayan bu sensör, devamında hava-yakıt karışımını saptayarak ayarlama görevini üstlenir. Dayanıklı bir yapıya sahip olmasına rağmen her parça gibi oksijen sensörü de zaman içinde aşınıp arızalanabilir. Çevresel faktörlerden ve kirlerden de arızalanan oksijen sensörü, aracın fazla yakıt tüketmesine ve teklemesine neden olur.

Arıza durumlarda bazı araç sürücüleri sensörü iptal durumuna getirirler ki bu tavsiye edilen bir uygulama değildir. Oksijen sensörü arızalarının belirtileri ise şu şekildedir;

  • Motorun rölantide çalışırken stop etmesi
  • Yüksek emisyon değerleri
  • Yakıt tüketiminde artış
  • Gösterge panelinde motor ikaz ışığının yanması
  • Motorun performansında görülen zayıflık.
Share
yukarı
Sohbet Başlat
Whatsapp Destek?
Whatsapp Destek
Uludağ Group Müşteri Hizmetleri - Whatsapp Destek