Anne ve babalar için hayatta ki en değerli şey elbette ki çocuklarıdır.  Hayattaki en önem verdikleri varlıklarının güvenliğini riske atmak isteyecekleri en son şeydir. Bu sebeple arabada çocuklarla veya bebekle yolculuk etmek ihmal götürmeyen hassas bir konudur.  Trafikte araç kullanmak başlı başına bir işken, çocuklarla yolculuk yapmak ise ekstra dikkatin gerektirdiği bir durumdur. Çocuklar ve bebeklerle araçta yolculuk yaparken mutlaka dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Güvenli yolculuk adına almanız gereken önemler bulunuyor, hem evlatlarınızın hemde sizin iyiliğiniz için aşağıda ki maddeleri uygulamayı atlamayınız.

1- Bebeğinizi yolculuk esnasında kesinlikle kucağınızda taşımayın.  Ön koltukta veya arka koltukta olması durumu değiştirmez, bebeğiniz 1 yaşın altında ise mutlaka ana kucağı modelli bebek koltuğuna yüzü sürüş yönünün tersine çevirerek oturtulmalı.  Ani frenin gerçekleştiği durumlarda bebeğinizin öne fırlamasını engelleyen bebek koltukları onlar için son derece güvenli ve risksiz.

2- Alacağınız bebek koltuğunun Avrupa standartlarına uygun olarak çarpışma testlerinde geçmiş olduğundan mutlaka emin olmalısınız. Aynı zamanda bebek koltuğu seçerken bebeğinizin kilosu, boyu ve yaşı kriterlerine odaklanarak doğru seçimi yapmalısınız.

3- Bebeğimiz 1 yaşından büyükse convertible car seat ’isimli çocuk koltuklardan almalısınız. Çocuğunuzu koltuğa yerleştirirken yüzünü sürüş tarafına göre oturtabilirsiniz.

4- Çocuğunuzun yaşı söylediklerinizi anlayabilecek kadar büyük ise emniyet kemerinin öneminden mutlaka bahsetmelisiniz.  Seyir halindeyken şoförün dikkatinin dağılmaması için ani hareketlerde bulunmaması gerektiğini konuşarak anlatmalısınız.

5- 13 yaş altındaki tüm çocuklar arka koltukta oturmalıdır.  Çocuğunuz ısrar etse dahi can güvenliği açısından bu konu da taviz vermeyin.

Share
yukarı
Sohbet Başlat
Whatsapp Destek?
Whatsapp Destek
Uludağ Group Müşteri Hizmetleri - Whatsapp Destek