Sorunsuz bir şekilde çalışıyor olsa bile araçlarınız zaman içinde bazı arızalar vermeye başlar. Vites geçişlerinde meydana gelen sarsıntı ve titreme arızaların habercisi olurken, bu yazımızda 5. viteste aracın neden bağırdığını ve çözümünün ne olduğunu öğreneceğiz. Arabanın 5. vitese geçtiğinde yüksek ses çıkarması modelden de kaynaklanıyor olsa bile mekanik bir sorunun meydana geldiğini göstermektedir.

Vites geçişlerinde araçların ses çıkarması, bağırması veya titremesi normal bir durum değildir. Aracınızın arızalandığını gösterirken yakıt tüketimini de olumsuz olarak etkileyecektir.

Vites değişiminde araçtan gelen bağırma sesi şu sebeplerden kaynaklanıyor olabilir;

Baskı balatalarında incelme
Hava filtresinin tıkanması
Sübap ayarlarının bozulması
Triger değişme zamanının gelmesi
Şanzıman dişlileri
Basit bir arıza gibi görünse bile akabinde yakıt tüketimini ve aracın performansını birebir etkileyen bir durumdur. Profesyonel destek almadan tek başınıza çözebileceğiniz bir sorun değildir. Arızanın neden kaynaklandığını anlasanız bile konu hakkında uzman bir usta tarafından aracın bakımdan geçmesi gerekmektedir.

Dip not olarak belirtmek isteriz ki otomatik şanzımanlı araçlarda da vites geçişlerinde bağırma sesleri duyulabilir. Aynı şekilde araçta oluşan arızalardan dolayı ortaya çıkan durum olmakla birlikte teknik servis tarafından kontrolden geçirilmelidir.

Share
yukarı
Sohbet Başlat
Whatsapp Destek?
Whatsapp Destek
Uludağ Group Müşteri Hizmetleri - Whatsapp Destek