Yeni aldığınız lastiğin üzerinde bulunan etiketler, lastik özelliklerini belirten simge ve ibarelerden oluşur.  AB Lastik etiketi farklı sembollerden oluşur ve bu semboller lastiğin çevre ve güvenlik özelliklerini, yakıt verimliliğini, ıslak zemindeki performansını gibi alanlarda gösterdiği  başarılı sınıflandırmayı gösterir.

Avrupa Birliği’nde üretilen ve satılan lastiklerin üzerinde yasalar gereği AB lastik etiketi bulunması gerekmektedir. AB lastik etiketinde yer alan 3 kriter bulunmaktadır.  3 temel lastik performansını sınıflandıran sembolleri ve anlamlarını hemen açıklayalım.

– Yakıt Verimliliği; lastikler arasın yakıt tüketiminin %20’sini etkilemektedir.  Yakıt verimliliğini sınıflandırmak adına lastiklerin yuvarlanma direnci baz alınıyor. AB lastik etiketinde yakıt verimliliği A, B, C, D, E, F, G sınıflarıyla gösterilmektedir. A sınıfı yeşil renk en yüksek yakıt verimliliği anlamını taşırken, G sınıfı kırmızı renk en düşük yakıt verimliliği sınıfını simgeler.

– Islak Zeminde Sürüş Hakimiyeti; yağmurlu havalarda ve ıslak zeminde lastiklerin yola tutunma ve daha kısa fren mesafesini simgelemektedir. AB lastik etiketinde ıslak zeminde tutuş özelliği A, B, C, D, E, F, G olarak sınıflandırılmıştır. D ve G yolcu otomobilleri için kullanılmazken A sınıfı en yüksek, G en düşük sınıftır.

– Gürültü Seviyesi; lastiğin dış yuvarlanma gürültüsünü ifade etmektedir. Desibel olarak ölçülen gürültü seviyesi AB lastik etiketinde siyah dalgalı bir hoparlör simgesi yer alır.  1. dalga Avrupa sınırının 3 dP altında olduğunu gösterirken, 3 dalga Avrupa sınırının üzerinde gürültülü olduğunu ifade eder.

Share
yukarı
Sohbet Başlat
Whatsapp Destek?
Whatsapp Destek
Uludağ Group Müşteri Hizmetleri - Whatsapp Destek